Sterylizować/Kastrować

W okresie rujowym uaktywnia się w organizmie zwierząt wiele hormonów, które wyzwalają w ich organizmie jeden z najsilniejszych instynktów – instynkt rozmnażania.
Samice stają się atrakcyjne dla samców i za wszelką cenę zwierzęta wtedy próbują znaleźć partnerów. Często wtedy przestają słuchać swoich właścicieli na spacerach, nie czują głodu, są skłonne do ucieczek i walk, mogą stawać się nieswoje lub nawet agresywne. Kocury znaczą teren i często uciekają z domu. Ucieczki oraz walki samców mogą zakończyć się nie tylko dotkliwymi ranami ale też kalectwem lub nawet śmiercią zwierzęcia. Kocice nękają swoich właścicieli niecodziennym zachowaniem, głośnym pomiaukiwaniem i natrętnym ocieraniem się o wszystkich i wszystko. Te zwierzęta u których nie chcemy doprowadzić do zapłodnienia bardzo meczą się nie mogąc zaspokoić swojego instynktu przedłużenia gatunku. Dlatego też warto zastanowić się nad sterylizacją czy kastracją naszych czworonogów jeśli nie przeznaczamy ich do celów hodowlanych.

Dlaczego warto sterylizować suczki i kotki:
– żeby zapobiec niechcianym ciążom i miotom
– zapobiec uciążliwym objawom rui
– zmniejszyć ryzyko występowania nowotworów gruczołów mlekowych i wyeliminować nowotwory układu rozrodczego
– zapobiec ropomoczu
-wyeliminować ciąże urojone
Dlaczego warto kastrować psy i koty:
– aby zapobiec niechcianym zapłodnieniom i miotom
– u agresywnych psów zmniejszyć agresje
– u kocurów zapobiec lub wyeliminować nawyk znaczenia terenu
– zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu i przerostu prostaty, wyeliminowaniu nowotworu jader

Sterylizacja nie zmienia charakteru zwierzęcia, ani nie prowadzi do zaburzeń zdrowotnych w jego organizmie. Oczywiście, jak każdy zabieg chirurgiczny niesie za sobą pewne ryzyko, ale jest to jeden z najbezpieczniejszych zabiegów wykonywanych rutynowo u obydwu płci. Sterylizację powinno się wykonać u zwierząt młodych, u suczek w okresie około 4-6 m-ca ( jeszcze przed pierwszą cieczką), a u samców w wieku około 6-8 m-ca. Zabieg ten wykonuje się również u osobników starszych a nawet w podeszłym wieku. Więcej informacji na temat sterylizacji i kastracji psów, kotów i innych zwierząt towarzyszących otrzymanie Państwo w lecznicy.

sterylizuj bosterylizacja_kotowsterylizacja_ma_sens3